Coraz częściej chcąc przebadać ludzki organizm, przeprowadza się analizę włosa. Okazało się bowiem, że wykonany test laboratoryjny na włosie, pozwala nam określić zawarty w nim skład mikroelementów, który odzwierciedla poziom pierwiastków w narządach wewnętrznych. Z krwi też się tego dowiemy, jednak na podstawie jej analizy nie możemy określić nagromadzenia mikroelementów w poszczególnych tkankach. Stężenie pierwiastków we krwi zależne jest od pory dnia, stanu emocjonalnego oraz od posiłku, który został spożyty przed jej pobraniem. We włosie sytuacja jest stała, więc przeprowadzane na nim badania są bardziej rzetelne.
Analiza włosa pozwala nam wykryć np. ołów. Badania dowodzą, że trzydzieści do czterdziestu dni po silnym oddziaływaniu ołowiu na organizm, może być on niewykrywalny we krwi, gdyż organizm usuwa go z krwioobiegu. Jednak działanie obronne i przemieszczenie go do wątroby, kości, zębów i włosów, powoduje stopniowe zatruwanie organizmu. W Polsce obszary ekologicznego zagrożenia ołowiem obejmują ok. 11% najbardziej zaludnionej powierzchni kraju i dotyczą około 30% ludności. Większość z nas może sobie nawet nie zdawać sprawy, że w jego organizmie znajduje się ołów. Odkłada się on między innymi w kościach i rosnących zębach. Nadmiar ołowiu może skutkować zmianami w budowie ich struktur. Mogą się one także pojawiać na dziąsłach, dlatego bardzo ważne są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W Krakowie kilka lat temu pojawił się także przypadek negatywnego wpływu ołowiu na skórę głowy, który przyspiesza łysienie u kobiet i mężczyzn. Ostre zatrucia ołowiem objawiają się objawiają się pieczeniem i metalicznym posmakiem w ustach, wymioty, biegunki przechodzące w zaparcia oraz wysoką temperaturą ciała. W przypadku zaobserwowania któregoś z symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Próbki włosów pobiera się łatwo i bezboleśnie. Ich analiza dostarcza nam informacji o substancjach pochodzących z krwi, jak i ze środowiska zewnętrznego. Ta niedroga metoda jest sposobem na ocenę mineralnego stanu człowieka w zaburzeniach gastrologicznych, alergiach, zaburzeniach neurologicznych, dermatologicznych, leczeniu otyłości, schorzeniach kostno-stawowych, zatruciu pierwiastkami toksycznymi oraz planowaniu i przebiegu ciąży. Zatem okazuje się, że włosy są ważnym przedmiotem badań, gdyż odzwierciedlają stan wewnętrzny człowieka, wystarczy wpisać w sieci: gabinet stomatologiczny Kraków by się przekonać!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz